Звернення Народної Ради Східної Галичини до Ліги Націй щодо польської окупації. Архівні документи Ч. 1.
Державний архів Львівської області Фонд 1 – Опис 52– Справа 2856.
Переклад з польської мови.
«ВІЙСЬКОВИЙ АТАШЕ при Польському Посольстві в Берні.
Додаток 3 до № 2305
Переклад
Женева 28.ХІ. 1920 р.
Штамп Таємно. Тримати зачиненим.
До Високий Зборів Ліги Націй.
Народна Рада Східної Галичини зваживши на те:
- що вона була обрана на загальному голосуванні мешканців цього краю та їх переважною більшістю;
- є єдиним законним представництвом, яке керується ідеалами справедливості і загального миру, які є основними принципами Ліги Націй;
- діє у дусі того постулату, який вимагає справедливості для націй, які колись були самоврядними, але з часом опинились під чужим ярмом. Ці нації самі можуть управляти собою і у сьогоднішньому світі намагаються здобути свою політичну незалежність;
- звертаючись до Ліги Націй, ми звертаємось до сумління цілого людства з метою порятунку українського народу, який перебуває під польською окупацією, тобто тою окупацією, яка була накинута силою;
Народна Рада Східної Галичини має честь звернутися до найвищої інстанції, якою є Ліга Націй із такими проханнями:
І) Щоб Ліга Націй визнала за Східною Галичиною право вільного самовизначення, згідно із волею українського народу, який становить більшість населення, а також визнала право на незалежність.
Це прагнення до свободи виявлялось протягом віків у цілій історії того народу. Після розподілу Австро-Угорщини це прагнення виявляється у тенденціях, які мають на меті відбудування національних кордонів давньої Галицької держави. Цей край відповідає усім умовам політичної незалежності.
Непорушна сила прагнення українського народу до незалежності була підтверджена боротьбою на захист, яку цей народ вів із польським імперіалізмом.
ІІ) Щоб Ліга Націй, яка ухвалила принцип вільного самовизначення (той принцип, який був проголошений переможними Союзницькими Державами) виявила бажання, і то у найближчий час, застосувати цей принцип в тому числі до українського населення на її власній галицькій території, з метою порятунку існування того народу і забезпечення миру на сході Європи.
ІІІ) Щоб Ліга Націй (до того часу, поки політичний устрій Східної Галичини буде визначений остаточно) керуючись гуманізмом, виявила бажання, захистити українське населення від систематичних утисків із польського боку. Також щоб Ліга Націй зробила кроки, скеровані на негайне завершення польської окупації і недопущення передання тимчасової адміністрації до Польщі, яка є одвічним ворогом українського народу і яка доказала, що є не здатною справедливо керувати краєм.
ІV) Щоб Ліга Націй забажала зробити кроки, які мають на меті передання адміністрації Східної Галичини (до часу остаточного визначення її долі) тій владі, яка обрана із місцевого елементу на засаді пропорційного його представництва. Створення такої адміністрації мало б відбуватись під контролем Міжнародної Комісії (як це вже відбувалось на інших територіях, політичний устрій яких не був остаточно визначений).
- V) Щоб Ліга Націй виявила бажання визнати правомірним представництво Української Народної Ради, яка має на меті оборону інтересів Східної Галичини і виражати політичні прагнення населення перед Лігою Націй.
Українська Народна Рада висловлює свою повагу Лізі Націй з надією, що буде вислухана і після цього буде ухвалене рішення у справі Східної Галичини, одночасно має надію на те, що прагнення українського народу, який становить більшість цього краю, будуть взяті до уваги.
Додатки при цьому підтверджують факти, які аргументують викладені вище прагнення.
Голова Народної ради у Східній Галичині
(підписано) Др. Є. ПЕТРУШЕВИЧ.
Члени Делегації до Ліги Націй: (підписи) Др. Кость ЛЕВИЦЬКИЙ,
Др. Степан ВИТВИЦЬКИЙ, Ернест БРАЙТЕР
Згідно із перекладом. Підпис.
За матеріалами ДАЛО підготував Остап Козак.
Напишіть відгук