Працівники Меморіально-пошукового центру «Доля» знайшли десятки єврейських «мацев»

Липень 9, 2020 dolyalviv НОВИНИ

1Нещодавно працівники Меморіально-пошукового центру «Доля», під час чергових дослідницьких розкопок на території колишньої тюрми на Лонцького у Львові, вивили десятки надгробних єврейських плит – «мацев», якими було вистелено невеличкий дворик.

Цей внутрішній дворик колишньої тюрми (у наш час дворик при будівлі управління СБУ у Львівській області) майже повністю вистелений нагробними плитами єврейських поховань. На окремих «мацевах» чітко прочитується ім’я і прізвище івритом і польською мовами, також видно дати смерті – 1910, 1938, 1939 роки. За словами пошуковців КП «Доля» більше інформації можна буде дізнатись, коли плити висохнуть.

Директор Меморіально-пошукового центру «Доля» у коментарях зазначив: «Перші години робіт показали, що весь внутрішній дворик замощений намогильними плитами з єврейських кладовищ – «мацевами». Це показує злочинне обличчя комуністичного тоталітарного режиму, який робив нелюдські речі. Вистелити замість граніту чи бетону «мацеви» – чи людина, яка має почуття гуманності, може таке зробити? Але це показує сутність комуністичного режиму. Після підняття плит проведемо дослідження, щоб перевірити, чи під ними є людські останки, щоб вже поставити крапку у сумнівах».

За словами історика Руслана Забілого, у внутрішній дворик тюрми на Лонцького в’язнів не виводили на прогулянку. Це була службова територія.

«Це територія колишнього управління КДБ у Львівській області, режимний об’єкт, який раніше не був доступний для істориків, дослідників. Керівництво СБУ у Львівській області пішло нам назустріч, ми провели низку перемовин щодо того, щоб зробити історично-археологічне дослідження цієї території. Ми знаємо, що у великому внутрішньому дворі було масове поховання, тому такі роботи потрібно тут теж зробити», – зазначив директор Музею «Тюрма на Лонцького» Руслан Забілий. Також він сказав, що після того, як знімуть усі нагробні плити, розпочнуться розкопки і буде зрозуміло, чи у маленькому подвір’ї тюрми вбивали людей.

Як відомо, Національний музей «Тюрма на Лонцького» розташований у частині приміщення колишньої в’язниці. Тут за ґратами сиділи політичні в’язні за польської, австрійської, радянської та німецької влад. Від вересня 1939-го до кінця червня 1941 року в будівлі розміщувалось управління НКВС і відбувались масові вбивства ув’язнених. Із 1941 до 1944 років це приміщення використовувало гестапо як слідчу в’язницю. А з 1944 року тут були НКВС, потім КДБ і МВС.

Пошукові роботи у внутрішньому дворику проводяться пошуковцями Центру «Доля» з дозволу начальника управління СБУ у Львівській області Юрія Гончарова. Перемовини про те, що потрібно дослідити територію, почались улітку 2016 року, коли під час розкопок були знайдені 23 людські останки у великому подвір’ї музею «Тюрма на Лонцького».

 2 3 4 56 7 8 9


Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Розробка: Квест