Інформаційний звіт про впорядкування могил жертв воєн, учасників національно-визвольних змагань та жертв політичних репресій на території Львівської області

Квітень 28, 2016 dolyalviv Експедиції

Інформаційний звіт

про «Впорядкування могил жертв воєн, учасників національно-визвольних змагань та жертв політичних репресій на території Львівської області в т. ч. у с. Червоне Золочівського району, с. Верхні Гаї Дрогобицького району, с. Буховичі Мостиського району, с. Климець Сколівського району» 

Коротка історична довідка.

Цвинтар вояків дивізії Галичина в с. Червоне був створений у липні 1994 року Галицьким Братством колишніх вояків 1-ої Дивізії Української Національної Армії. Він розташований на узбіччі траси Львів-Тернопіль поміж селами Червоне і Ясенівці на Золочівщині, недалеко від місця, де відбувався прорив дивізії «Галичина» з оточення. Там перепоховано понад 250 останків полеглих в боях під Бродами. На цвинтарі побудовано каплицю-церкву в стіни якої вмонтовано чотири меморіальні таблиці і котра в липні 1997 року була освячена.По обидва боки від каплиці симетрично встановлено хрести як на індивідуальних, так і на колективних похованнях вояків. Станом на 2011 рік на кладовищі встановлено понад 500 хрестів.

З територією Верецького перевалу пов’язані трагічні події Карпатської України у березні 1939 р. Частину полонених січовиків-галичан, за домовленістю з Варшавою, угорське військове командування передало Польщі. 17 березня 1939 року полонених із Бичкова (яких видали угорцям румуни), Тячева та Криви угорські жандарми і гонведи привели колонами по 70-80 осіб на Верецький перевал. На новому кордоні Угорщини з Польщею угорські конвоїри передали колони полонених січовиків польській прикордонній службі. Польські прикордонники зібрали полонених у казармах, а наступного ранку знову поділили їх на колони, відконвоювали лінією кордону ліворуч і праворуч від перевалу приблизно на півтора-два кілометри і розстріляли над закарпатськими селами Нова Розтока і Верб’яж і між Петросовцею, Жупанами й Лазами.

Цвинтар січовиків Карпатської України було закладено в 2011 році. Він являє собою необгороджену територію площею приблизно 12х10 м, на якому встановлено один двохметровий дерев’яний символічний хрест та сім поховань, увічнених 1,5 метровими хрестами.

Село Верхні Гаї Дрогобицького району

У травні-червні 1915 року у районі Дрогобича та Стрия відбувались жорстокі бої між австро-угорською, німецькою арміями з одного боку та російською армією з іншого. У цих боях загинули сотні військових з обох сторін. Цвинтар часів Першої  світової війни розташований на південний схід від села Верхні Гаї поруч із залізничною станцією. Заснований владою Австро-Угорщини в 1916 році. Площа – 1147 кв.м. Поховано 205 військовослужбовців австро-угорської армії, 20 німецької імператорської армії та 88 російської імператорської армії.

Село Буховичі Мостиського району

У травні-червні 1915 року у районі Мостиська-Пнікут відбувались жорстокі бої між австро-угорською, німецькою арміями з одного боку та російською армією з іншого. У цих боях загинули сотні військових з обох сторін. Цвинтар розташований на північний схід від села Буховичі. Заснований владою Австро-Угорщини в 1918 році на парцелі графа Стадницького. Розміри: 39х23,5 м. Площа – 897 кв.м. Поховано 249 військовослужбовців австро-угорської армії, та 41 російської імператорської армії. 

ВПОРЯДКУВАЛЬНІ РОБОТИ

 Село Червоне Золочівського р-ну.

На східній околиці с. Червоне було здійснено впорядкування Меморіалу вояків дивізії «Галичина». Зокрема, 13-14 липня 2014 р. група працівників КП ЛОР «Доля» провела  роботи, пов’язані з наведенням порядку на території кладовища. Зокрема, було викошено траву і бур’ян на всій площі цвинтаря, підрізано кущі живоплоту, прибрано від різноманітного сміття периметр Меморіалу, підрівняно і почищено від моху деякі намогильні хрести, проведено побілку вапном усіх хрестів на кладовищі.

Отже, в наслідок впорядкування, територія Меморіалу вояків дивізії «Галичина» у с. Червоне Золочівського р-ну була приведена до задовільного стану.

с. Климець Сколівського району (Верецький перевал).

Протягом жовтня 2014 року було здійснено впорядкування збірного військового кладовища січовиків Карпатської України. Цвинтар було закладено в 2011 році. Він являє собою необгороджену територію площею приблизно 12х10 м, на якому встановлено один двохметровий дерев’яний символічний хрест та сім поховань, увічнених 1,5 метровими хрестами.

У процесі впорядкувальних робіт було викошено траву і бур’ян на всій площі цвинтаря, обрізано кущі, поправлено та частково відреставровано дерев’яні хрести. Також працівниками КП ЛОР «Доля» було здійснено формування могил.

Отже, в наслідок проведених впорядкувальних робіт, територія збірного військового кладовища січовиків Карпатської України біля с. Климець Сколівського району (Верецький перевал) була приведена до задовільного стану.

с. Верхні Гаї Дрогобицького району.

Протягом листопада 2014 року працівниками КП ЛОР «Доля» було здійснено впорядкування військового кладовища часів Першої світової війни біля с. Верхні Гаї Дрогобицького району. Зараз цвинтар являє собою необгороджену територію у лісосмуговій зоні поруч залізничного полотна. За останні півстоліття цвинтар впорядковується вперше. Про те, що на даній території був цвинтар свідчать горбки правильної форми, які виділяються над поверхнею. Хрести чи інші пам’ятні знаки відсутні.

У процесі впорядкувальних робіт було викошено траву та зібрано опале листя на всій площі цвинтаря та підрізано кущі живоплоту та зрізано сухостій, Також було здійснено формування центрального могильного насипу розмірами приблизно 1,5х1 м та висотою 0,2 м.

Отже, в наслідок проведених впорядкувальних робіт, територія військового кладовища часів Першої світової війни біля с. Верхні Гаї Дрогобицького району була приведена до підготовчого стану. У майбутньому на даному кладовищі є необхідність встановити хрест чи інші пам’ятні знаки.

с. Буховичі Мостиського району

Протягом листопада 2014 року працівниками КП ЛОР «Доля» було здійснено впорядкування військового кладовища часів Першої світової війни біля с. Буховичі Мостиського району Зараз цвинтар являє собою необгороджену та сильно зарослу кущами, засмічену територію на окраїні села поруч із сучасним сільським цвинтарем. Про те, що на даній території був цвинтар свідчать горбки правильної форми, які виділяються над поверхнею. Окрім того тут встановлено залізний хрест та кам’яний обеліск із різьбленим православним хрестом та написом: «Кирило Миколаєвич Ковалевський. Народ.9/V.1899 р. КОМАНДИР СОТНЇ 9. Інгерманландського Імператорського Петра Великого Полку. Поліг на полі брані 20/V.1915 р. смертю лицаря». За останні півстоліття цвинтар впорядковується вперше.

У процесі впорядкувальних робіт було викошено траву та зібрано опале листя на всій площі цвинтаря,  зрізано кущі та сухостій, чим було повністю розчищено територію кладовища.

Отже, в наслідок проведених впорядкувальних робіт, територія військового кладовища часів Першої світової війни біля с. Буховичі Мостиського району була приведена до підготовчого стану. У майбутньому на даному кладовищі є необхідність встановити обгородження, а також пам’ятні знаки.

ВИСНОВКИ

Отже, в результаті проведених пошукових та ексгумаційних робіт могил жертв воєн та політичних репресій, проведених працівниками Комунального підприємства Львівської обласної ради «Доля» були отримані такі результати:

  1. На території воєнного меморіалу вояків дивізії «Галичина» біля с. Червоне Золочівського району проведено впорядкувальні роботи, в результаті яких було викошено траву і бур’ян, підрізано кущі в живоплоті, підрівняно і почищено від моху хрести, здійснено їх побілку, тощо.
  2. На території збірного цвинтаря січовиків Карпатської України біля с. Климець Сколівського району проведено впорядкувальні роботи, в результаті яких було викошено траву і бур’ян, пограбано листя, обрізано дерева і кущі, поправлено та частково відреставровано дерев’яні хрести, відконтуровано могили.
  3. На території військового кладовища часів Першої світової війни біля с. Верхні Гаї Дрогобицького району проведено впорядкувальні роботи, в результаті яких було викошено траву і бур’ян, пограбано листя, обрізано дерева і кущі, відконтуровано центральну могилу.
  4. На території військового кладовища часів Першої світової війни біля с. Буховичі Мостиського району проведено впорядкувальні роботи, в результаті яких було викошено траву і бур’ян, пограбано листя, обрізано дерева і кущі, тощо.


Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Розробка: Квест