Інформаційний звіт про проведення заходу «Здійснення пошуку та ексгумації поховань вояків дивізії «Галичина» у т.зв. «Бродівському котлі»

Вересень 11, 2011 dolyalviv Експедиції

Інформаційний звіт
про проведення заходу «Здійснення пошуку та ексгумації поховань вояків дивізії «Галичина» у т.зв. «Бродівському котлі»

Події «Бродівського котла» в історіографії пов’язуються з Львівсько-сандомирською операцією Червоної армії. Основний удар на напрямку Тернопіль-Львів було покладено на 60-ту та 38-му армії 1-го Українського фронту, завдання яких було прорвати лінію оборони німецької армії, оточити німецькі війська в районі міста Броди, та знищити їх. З початком липня 1944 р., коли здеморалізовані німецькі частини ледь стримували натиск радянських військ, під Броди було перекинуто Українську дивізію «Галичина». Сформована у 1943 р. в основному з українців-галичан, дивізія пройшла вишкільний курс в Ногаймері. 28 червня 1944 р. за наказом командувача групою «Північна Україна» генерал-фельдмаршала Вальтера Моделя дивізія була введена до складу 13-го корпусу 4-ї танкової армії, яка тримала оборону 160-км відтинку фронту. Дивізія «Галичина» спочатку зайняла другу (запасну) лінію оборони фронту довжиною 36 км, а потім найнебезпечнішу першу лінію оборони на лінії Монастирок–Ражнів–Голосковичі–Суходоли–Пониква. В результаті наступу радянських військ маршала Конєва 13-й корпус потрапив в оточення, а дивізія «Галичина», кинута на різні відтинки для ліквідації небезпечного становища, понесла важкі втрати. Після жорстоких боїв під Бродами 22 липня 13-й корпус припинив існування, а залишки «Галичини» (біля 3000 чоловік) з важкими боями вирвалися з оточення в районі сіл Княже–Червоне–Ясенівці на Золочівщині.

ПРОЦЕС ПОШУКОВИХ ТА ЕКСГУМАЦІЙНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ

Упродовж 2011 року комунальним підприємством Львівської обласної ради «Доля» було проведено пошукові дослідження на території «Бродівського котла», метою яких було виявлення нових поховань загиблих стрільців української дивізії «Галичина». Окрім досліджених у 2009 році чотирьох об’єктів в селах Гончарівка, Почапи, Колтів та урочищі Гута Верхобузька, у 2011 році було проведено додатковий пошук місць поховань в районі «Бродівського котла». Інформація про можливі захоронення солдатів дивізії «Галичина» була отримані від місцевих жителів. Під час проведення розвідкових досліджень пошуковій групі було вказано на п’ять об’єктів – ймовірних місць поховань – в околицях сіл Княже, Кругів, Колтів, Бужок Золочівського району Львівської області.

Об’єкт № 1. Розташований на північно-західній околиці села Княже Золочівського р-ну, неподалік сусіднього села Скварява Золочівського р-ну. Інформація про місцезнаходження поховання була надана місцевими мешканцями, які випадково виявили людські останки в зораному полі. У результаті пошукових досліджень було підтверджено наявність воєнного поховання. На цьому місці 19 березня 2011 року розпочалися розкопки. Об’єкт дослідження представляв собою одиночне поховання. Людські останки знаходилися під шаром ґрунту на глибині 0,3-0,4 м від сучасної поверхні. Людський скелет лежав черепом на північний схід. Цілісність скелета частково була порушена плугом під час оранки поля. Разом із людськими останками було знайдено супутній матеріал: горнятко, металеві пряжки ґудзики від армійського однострою, жетон-ідентифікатор тощо. Після завершення робіт місце дослідження було рекультивоване, а поверхня вирівняна. Ексгумація засвідчила приналежність загиблого до числа військовослужбовців, які приймали участь в боях «Бродівського котла». На це вказує знайдений жетон із написом: «91» нижче: «5 / SS – Frw. Gren. R 31».

Фото 7

36

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

26Об’єкт № 2. На північ від села Кругів Золочівського району Львівської області на відстані понад 2 км у лісовому насадженні виявлено місце поховання, яке умовно було назване «Яма № 1» . Під час проведення розвідки 3 травня 2011 року на глибині 50 см від сучасної поверхні тут було знайдено залишки людської тазової кістки, а також фрагмент тканини та пластмасовий ґудзик.
Розкопки, які відбулися 24 червня 2011 року, проводилися загальною площею з одночасним розкриттям всієї досліджуваної ділянки об’єкта. Розмір ями – 2 х 1,5 м. Рештки однієї особи знаходилися на глибині 0,5 м черепом на південний схід. Скелет лежав на спині, ліва рука була зігнута в лікті і розміщувалася на грудях, права – зігнута в лікті та дещо відхилена від корпусу. У результаті розкриття ями № 1 у с. Кругів вдалося виявити незначний супровідний матеріал, який свідчив про його військовий характер: 4 ґудзики, 1 металева пряжка, 2 гільзи до карабіна с-ми Маузер, фрагмент тканини від армійського одягу. Жетон-ідентифікатор був відсутній.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Об’єкт № 3. На північ від села Кругів Золочівського району Львівської області неподалік від об’єкта № 2 в лісовій смузі у північно-східному напрямку було виявлено поховання, умовно назване «Яма № 2». Ексгумаційні роботи проведені 25 червня 2011 року. У результаті були виявлені людські останки однієї особи. Скелет розміщувався на глибині 0,5 м від сучасної поверхні черепом на схід. Із супровідних матеріалів знайдено складний кишеньковий ножик на ланцюжку, металічну пряжку, ґудзики, заклепку. Після завершення робіт місце дослідження було рекультивоване, а поверхня вирівняна. Жетона- ідентифікатора виявити не вдалося.

Об’єкт № 4. 27 квітня 2009 року Комунальне підприємство ЛОР «Доля» досліджувало північні околиці с. Колтів Золочівського району Львівської області, на відстані біля 100 м від останнього (північного) будинку села, поруч з південною окраїною лісу, що розмежовує села Котлів і Верхобуж. Незважаючи на детальні обстеження вказаної місцевими жителями ділянки жодних ознак захоронення тоді виявити не вдалося.

25 червня 2011 році на вершині пагорба в південно-західній околиці с. Колтів (ліворуч дороги сполученням Колтів-Сасів) пошуковою групою було виявлено місце поховання та проведено ексгумацію. Майже одразу на глибині 0,2 м було виявлено металеву солдатську каску. Нижче, в ямі глибиною 1 х 0,5 м, знаходився людський останок. Характер розташування скелета (зігнуті в колінах нижні кінцівки та схрещені на грудях руки) дозволяє зробити висновок, що вояк, отримавши смертельне поранення під час бою, помер в напівсидячому положенні у невеликому одиночному окопчику. Окрім металічної каски із супровідних матеріалів було знайдено порожню кулеметну стрічку, гільзи, ґудзики, зубну щітку червоного кольору, металічні пряжки, частково пошкоджено солдатську «жиницю», що напряму свідчить про військовий характер захоронення. Жетон-ідентифікатор відсутній. Наявність значної кількості стріляних гільз кал. 7,92 мм та порожня кулеметна стрічка вказує, що загиблий міг бути кулеметником і прикривав лівий фланг оборонних позицій вояків дивізії «Галичина». Після завершення робіт місце дослідження було рекультивоване, а поверхня вирівняна.

Об’єкт № 5 розташований в с. Бужок (Білокамінська сільська рада) Золочівського району Львівської області. За свідченнями місцевих мешканців поховання знаходилося біля огорожі місцевої церкви прп. Параскевії, з її північної сторони.

Ексгумаційні роботи проходили після отримання відповідних дозвільних документів (дозвіл Державної служби з питань національної культурної спадщини №22-110-П/11 від 14.11.2011 р. та Державної міжвідомчої комісії з питань вшанування пам’яті жертв війни та політичних репресій та погодження їх з Управлінням охорони культурної спадщини Львівської обласної державної адміністрації). Розвідкою, проведеною у жовтні 2011 р. за допомогою розвідкового бура, одразу було виявлено сліди поховання.

Ексгумаційні дослідження відбувалися 24 листопада 2011 року шляхом розкриття виявлених останків вручну за допомогою лопат, совків і щіток. Під час детальної розчистки поховальної ями розмірами 1,5 х 2 м на глибині 0,9 м від сучасної поверхні було виявлено залишки 5-ти людських скелетів.

Дослідження об’єкта засвідчило, що поховання мало санітарний характер: тіла були складені одне біля одного черепами на північний-захід. Знайдений супровідний матеріал дозволив зробити висновок, що загиблі були вояками дивізії «Галичина», які загинули в боях у «Бродівському котлі» в липні 1944 р. Зокрема, на місці захоронення біля першого останка було знайдено металічну пряжку, ґудзики від німецького однострою; біля другого – пластмасовий гребінець, ґудзики від уніформи, запальничку, моток мідного дроту. Біля третього останка знаходилося найбільше супутніх матеріалів: коричнева пластмасова коробка-хлорниця із надписом «gbj» та «1943»; стальний ніж із клеймом на лезі «ACIER INOXYDABLE» (неокислювальна сталь) та цифрою «21» на ручці; набір розмінних монет: 10 грошей (Польща) 1923 року, 2 гроші (Польща) 1938 року, 1 копійка (СРСР) 1939 року, австро-угорська монета номіналом 2 гелери 1918 року; жетон-ідентифікатор із написом «103 / 14. Gal. SS – Frw. D IV 1. Fahr-Schwd.»; срібний перстень із вигравійованим тризубом на щитку. Біля останків № 4 виявлено станок для гоління, ґудзики, металічні пряжки та защіпки, пластмасовий ковпачок тощо. Біля останка № 5 знайдено набір ґудзиків, чорний пластмасовий гребінець, розкладна бритва для гоління, залишки олівця, бекалітова коробка-хлорниця з позначеннями «jmh» і датою «1942» на корпусі та «imh» і «1943» на кришці, а також осколок від боєприпаса, який, ймовірно, спричинив смерть військовослужбовця.

Після проведення ексгумації об’єкта № 5 у с. Бужок яму було засипано, а територію приведено до початкового вигляду.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA


Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Розробка: Квест