ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЗВІТ про проведення заходу «Ексгумація та перепоховання останків УПА на території Львівської області у с. Добрівляни та с. Добряни Стрийського району.»

Травень 29, 2016 dolyalviv Експедиції

У відповідності до договору № 3/14 – ВО між Управлінням охорони культурної спадщини Львівської обласної державної адміністрації та Комунальним підприємством Львівської обласної ради з питань здійснення пошуку поховань учасників національно – визвольних змагань та жертв воєн, депортацій і політичних репресій «Доля» від 14 липня 2014 року працівниками підприємства проводилися пошуково – ексгумаційні дослідження поховань вояків УПА на території Львівської області. Роботи виконувалися згідно «Програми вшанування пам’яті жертв війни і політичних репресій» Львівської обласної ради. Дослідження проводилися за положеннями «Тимчасового порядку здійснення в Україні пошуку, ексгумації та перепоховання останків осіб, полеглих внаслідок воєн, депортацій і політичних репресій».

Метою робіт було проведення пошуково – ексгумаційних досліджень в околиці сіл Добрівляни і Добряни Стрийського району Львівської області, де за інформацією місцевих жителів знаходилися поховання вояків Української Повстанської армії. Завдання досліджень полягало у зборі інформації про події, встановленні місця знаходження поховань, в разі виявлення останків – проведення їх ексгумації та перепоховання, визначенні причини смерті та ходу подій, які призвели до загибелі людей.

Збір інформації про поховання здійснювався методом опитування жителів вищезгаданих сіл та співставлення отриманих даних з історичними сві-дченнями про вищезгадані події. Пошук поховань проводилося на основі зондажування перспективних площ та проведення шурфування території. Зондажі закладалися за допомогою спеціального ручного бурильного пристрою, який давав можливість отримувати проби грунту з усієї глибини свердловини. Шурфи копалися за допомогою лопат на глибину залягання материкового шару. З метою проведення ексгумації останків закладалися розкопи розмірами, необхідними для повного розкриття досліджуваного об’єкту. Дослідження та вибірка людських остеологічних залишків проводилися вручну, за допомогою лопат, скребків і щіток. Процес пошуково-ексгумаційних досліджень фіксувався за допомогою цифрової фотокамери.

Коротка топогеографічна та історична характеристика пам’ятки.

Поховання в околиці с. Добрівляни Стрийського р-ну Львівської області розташоване на околиці села біля лісу, на місці колишнього хутора Береги (карти1-2). Представляє собою велику могилу, насипану на початку 1990-х років, з масивним металевим хрестом із тризубом (фото 1) та пам’ятною дошкою в його підніжжі із написом «Вічна слава борцям, що полягли за волю України. Спіть герої, нащадки вас не забудуть!» (фото 2). Згідно адміністративно-територіального поділу об’єкт знаходиться на землях Добрянської сільської ради.

На північно – західній околиці села Добрівляни на хуторі Береги знаходилася криївка УПА. Згідно з розповідей місцевих жителів у 1945 році енкаведисти оточили тут великий загін упівців. В результаті тривалого бою загинуло 23 вояки УПА, переважно хлопці з навколишніх сіл.

ПРОЦЕС ПОЩУКОВО – ЕКСГУМАЦІЙНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ

27 листопада 2014 року пошукова група Комунального підприємства Львівської обласної ради «Доля» провела дослідження на місці поховання 23 вояків Української Повстанської армії біля колишнього хутора Береги. Роботи проводилися на прохання Добрянської сільської ради перевірити наявність поховальної ями з людськими останками під курганом, насипаним на початку 1990-х років.

Внаслідок закладених, за допомогою ручного бурильного пристрою зондажів (фото 3) на виявленому місці було закладено розкоп площею 2 кв. м. (фото 4) Стратиграфія грунту показала: 0,1 – 0,5 – шар будівельного сміття; 0,5 – 1,5 м –  перехідний до суглинкового материка шар чорнозему.

На глибині 1,7 м виявлено скелетовані людські остеологічні залишки. Зокрема, черепну коробку з нижньою щелепою, а також кістки лівої руки – плеча та передпліччя (фото 5). Кістки збереглися в поганому стані. Частина із них, зокрема фаганги пальців, майже повністю розклалися в результаті тривалого передування у вологому суглинку. Судячи з розташування скелета загиблий був покладений долілиць з піднятими до гори руками (фото 6). На зап’ястку простежено сильно корозований наручний годинник з металевим корпусом (фото 7).  Після дослідження територія була рекультивована і приведена до свого первісного стану (фото 8).

Всупереч меті і завдань робіт, поставлених провідними спеціалістами КП ЛОР «Доля», ексгумація не проводилася у зв’язку з тим, що не було прийнято згоди в громаді Добрівлянської сільської ради щодо доцільності ексгумації і місця перезахоронення останків вояків Української Повстанської армії.

ВИСНОВКИ

Отже, під час пошуково-ексгумаційних досліджень поховань вояків Української Повстанської армії на території Львівської області, а саме у с. Добрівляни Стрийського району, проведених працівниками Комунального підприємства Львівської обласної ради з питань здійснення пошуку поховань учасників національно-визвольних змагань та жертв воєн, депортацій і політичних репресій «Доля», були отримані наступні результати:

  1. В околиці с. Добрівляни пошуковою групою КП ЛОР «Доля» в місці, означному пам’ятною могилою-насипом з металевим хрестом, пошуково-ексгумаційними дослідженнями було підтверджено наявність захоронення з людськими останками, які мали б належати 23 загиблим у 1945 р. воякам УПА.
  2. Ексгумація не проводилася у зв’язку з тим, що не було прийнято згоди в громаді Добрівлянської сільської ради щодо доцільності ексгумації і місця перезахоронення останків вояків Української Повстанської армії.
Карта 1. Добрівляни. Місце розташування об’єкта дослідження.

Карта 1. Добрівляни. Місце розташування об’єкта дослідження.

Карта 2. Добрівляни. Місце розташування об’єкта на топографічній карті масштабу 1:50 000.

Карта 2. Добрівляни. Місце розташування об’єкта на топографічній карті масштабу 1:50 000.

Фото 1. Добрівляни. Загальний вигляд об’єкта.

Фото 1. Добрівляни. Загальний вигляд об’єкта.

Фото 2. Пам’ятна дошка з іменами загиблих.

Фото 2. Пам’ятна дошка з іменами загиблих.


Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Розробка: Квест