На Тернопільщині перепоховали 10 вояків УПА, віднайдених пошуковцями Меморіально-пошукового центру «Доля»

Листопад 30, 2022 dolyalviv НОВИНИ

1Нещодавно у селі Лідихів Почаївської громади Тернопільської області було перепоховано останки десятьох вояків УПА. Бій, у якому вони загинули, відбувся 30 листопада 1944 року. Пошукова експедиція Меморіально-пошукового центру «Доля» розпочалася рік тому. Рештки бійців знайшли у братській могилі на глибині пів метра. Як зазначили пошуковці, наймолодшому з них було приблизно 15-17 років, найстаршому – 35.

Останки бійців, які брали участь у бою в селі Лідихів, перепоховали з усіма військовими почестями.

82-річна Любов Залужна приїхала з Радивилова Рівненської області. Тут тепер похований її батько-упівець – Йосип Луцюк, 1905 року народження.

​”Мені мама казала, що мені було 9 місяців, бо я з 1941 року, а батько пішов 1942. Він взяв мене на руки і обійшов поле. Він знав і відчував, що вже додому не повернеться. І пішов з дому босий. через те його псевдо було “Босий”.

Любов Залужна розповіла, очевидець повідомив її матері, що чоловіка вбили. Проте тіло жінка забирати не наважилася, боялася заслання на Сибір. Син Любові Віктор тривалий час збирав інформацію про дідуся.

“Знаю, що служив він в сотні “Шпали”, в курені “Докса”, потім їх під’єднали до куреня “Чернеця”, під проводом якого відбувся оцей бій. Я попросив нашого краєзнавця Ярмуся Василя Дмитровича, він працює в нас в училищі, щоб зайнявся більш предметно цим. Досліджуючи ці обставини, ймовірність 90%, що він тут прийняв свій останній бій. Мета моя була – привести маму сюди, бо стільки років вона не знала, де її тато”.

Леся Свидовецька приїхала з Бродів. Жінці мати розповіла про те, що її родич загинув біля Лідихова. Упівцю ще не було й вісімнадцяти. А його батьків відправили в 10-річне заслання на Сибір.

“Запрошена сюди, як родичка Тимчишина Михайла Миколайовича, який народився в селі Гаї-Дітковецькі, Львівської області. Бачила я його фотографію в батьків. Це був високий, широкоплечий, молодий, гарний хлопець, русявий, з блакитними очима. На стіні в батьків завжди висів його портрет. Це була їхня надія”, – говорить Свидовецька.

Пошуком, ексгумацією та перепохованням займався Меморіально-пошуковий центр “Доля”. Директор Центру Святослав Шеремета каже, що це, можливо, перша експедиція, коли вдасться ідентифікувати останки.

“Під час ексгумаційних досліджень було проведено антропологічні дослідження решток. Відібрали генетичний матеріал, щоб визначити збіг останків з ДНК родичів. Це є унікальна ситуація, тут представлені три області України – колишній Почаївський район, Бродівський район і Радивилівський район”, – зазначив Святослав Шеремета.

До досліджень долучився також Тернопільський обласний центр охорони пам’яток культурної спадщини.

“Через нашу програму фінансувалася ексгумація хлопців, які були знайдені. Завдяки дослідженням КП ЛОР “Доля” і громадської організації “Меморіал Південна Волинь”. Через спільну працю в нас все вийшло. Потребує дослідження ще одне місце братської могили. Надіюся, що після нашої перемоги, ті дослідження будуть продовжені” – каже директорка обласного центру охорони пам’яток культурної спадщини Марина Ягодинська.

2 3 45 6 7


Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Розробка: Квест