На Верецькому перевалі відбулися урочистості з вшанування пам’яті січовиків Карпатської України

Березень 19, 2019 dolyalviv НОВИНИ

1аУ неділю, 17 березня, на Верецькому перевалі, що на межі Львівської та Закарпатської областей, відбулися урочисті вшанували пам’ять січовиків Карпатської України.

Представники влади та громадськість поклали квіти до меморіалу тих, хто віддав своє життя у боротьбі за Карпатську Україну. Потім відбулось скорботне віче.

Виступаючи на віче секретар Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни, політичних репресій та учасників антитерористичної операції, директор меморіально-пошукового центру «Доля» Святослав Шеремета, звертаючись до учасників віча, зокрема до духовенства, представників керівництва Львівської та Закарпатської областей, Сколівського району та гостей, сказав: «Дорога українська громадо! Ми вчергове зібралися тут, у місці української національної пам’яті та історії, де лежать наші герої, які віддали своє життя за волю і незалежність України. Ми пам’ятаємо про тих, хто зі зброєю в руках боронив нашу державність. Вони є дороговказом для наших сучасних захисників.

1

Ми пам’ятаємо про наше минуле і кожен, хто віддав своє життя на незалежність України, буде вшанованим».

На Меморіальному цвинтарі Верецького перевалу, як зазначив Святослав Шеремета, уже перепоховано 22 січовики Карпатської України, які були жорстоко розстріляні польськими та угорськими окупантами. Поки що, вони – безіменні. Але дослідницька робота цієї сторінки української історії, яку проводять працівники та науковці Меморіально-пошукового центру «Доля», буде продовжуватися. «Українські історики віднайдуть імена тих, хто був розстріляний завойовниками, імена тих добровольців, які, перетнувши Верецький перевал, поїхали на Закарпаття захищати незалежну Карпатську Україну», – наголосив Святослав Шеремета.

2

Довідка. У 1939 році на землях Закарпаття Августином Волошином було проголошено Українську незалежну державу. Військовим органом Карпатської України була мілітарна організація “Карпатська Січ”.

Всередині березня 1939 року, Угорщина продовжила окупацію Закарпаття. Найбільша битва розгорнулась 15 березня на Красному полі – рівнині, що лежала на правому березі Тиси поблизу Хуста. В цьому бою загинуло близько 230 січовиків.

Як свідчать дослідження, частину захоплених в полон січовиків – вихідців з Галичини, угорці передали полякам. 17 березня 1939 року полонених колонами по 70-80 осіб привели на Верецький перевал. Наступного ранку, групами по 10-20 осіб, їх вели вздовж лінії кордону ліворуч і праворуч на півтора-два кілометри та розстрілювали в різних місцях.

Такі дії поляків пояснюються тим, що більшість розстріляних на Верецькому перевалі галичан були членами і симпатиками ОУН, а отже – потенційними противниками польської окупаційної влади.

Тема Карпатської України ожила в часи проголошення Української незалежності. Проте, незважаючи на певні старання ентузіастів, усі місця поховань січовиків поки що достеменно не встановлені.

3 4 5 6


Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Розробка: Квест