ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЗВІТ про проведення заходу «Вивчення архівних матеріалів щодо українського військового цвинтаря у Пикуличах (Перемишль, Польща)».
ВИВЧЕННЯ АРХІВНИХ МАТЕРІАЛІВ
Український військовий цвинтар у Пикуличах (Польща) розташований у сьогоднішніх межах міста Перемишль за адресою вул. Пикулицька, 24 (Карта 1). Він являє собою обгороджену ділянку розмірами прибл. 50 х 15 м та площею прибл. 750 кв.м (Фото 1).
У центрі розташовано курган із 8-ми метровим залізним хрестом та написом «Борцям за волю України» (Фото 2).
Довкола нього відгороджено місця масових поховань стрільців УГА та армії УНР, а також встановлено хрести воїнів УПА (Фото 3 та 4).
Поруч розміщені кам’яні пам’ятники із часів Першої світової війни (Фото 5).
Документ 1. (Фото 6).
Переклад із польської мови.
«Перемишль, 29\Х.1924.
До Дирекції Громадських Робіт (Військові поховання) у Львові
На лист від 22\Х.1924 відповідаю, що військовий цвинтар у Пикуличах на території колишньої «Артилерійської Лабораторії» був цього року, попри мої протести, переданий в оренду командуванням 5 полку підгалянських стрільців селянам із Пикулич під пасовисько, а саме, Катерирні Костик, яка цілий рік випасала на цвинтарі худобу, причому, знищила хрести, які там стояли із написами – худоба також розтоптала могили. Про цю справу я повідомив місцеву жандармерію, а також представника Окр. Дир. Гром. Робіт, який був у Пикуличах в червні цього року.
Щодо криниці можу повідомити, що вона має глибину 15 м, вона не була загороджена, так само як і дві цистерни колишньої лабораторії. Криницю, як і цистерни зобов’язуюсь обгородити власним коштом, попри те, що я не забрав із цього цвинтаря жодної соломинки сіна, при умові, що Окр. Дир. гром. робіт надішле свідоцтво про те, що площа колишньої «Артилерійської Лабораторії», на якій розміщено військовий цвинтар, а також криниця і цистерни належать до Управління Окр. Дир. гром. Робіт, а не до управління Командування Табору Warownego у Перемишлі, щоб на майбутнє оминути помилок і виключити нову оренду військовою владою.
о. Панас шеф душпаст. КОК № Х Перемишль»
Документ 1 від 29 жовтня 1924 року являє собою лист-відповідь душпастерського шефа Командування Округу Корпусу № Х у м. Перемишль о. Панаса Дирекції Громадських Робіт (Військові поховання) у Львові. Із нього ми можемо зробити висновок, що військовий цвинтар у Пикуличах на території колишньої «Артилерійської Лабораторії» перебував у підпорядкуванні 5 полку підгалянських стрільців. На цвинтарі протягом року випасалася худоба, яка поруйнувала дерев’яні хрести на написи на них.
Документ 2. (Фото 7).
Переклад із польської мови.
Штамп
«Командування Округу Корпусу № Х Перемишль
Душпастерське Шефство
L 862
До Відділу військових поховань при Воєводстві у Львові
На території колишньої збройної фабрики, на межі гмін Перемишль та Пикуличі розташований воєнний цвинтар, на якому поховано близько 3500 солдатів різних армій та національностей, найбільше з них – українців. Оскільки командування табору військовополонених знехтувало веденням свідоцтв про смерть, написи, здійснені на хрестах становили єдиний документ про смерть; ці написи я переписав у 1921 р. і разом із планом свого часу я передав Урядові.
Позбавлений опіки, цвинтар перебуває у занедбаному стані, а значна кількість хрестів та написів була спалена пастухами, прошу випозичити на певний час згаданого опису та плану, щоб я мав можливість дати пояснення родичам, які домагаються метрик – після виконання формальностей той план буде повернено, а також прошу мені особисто доручити опіку над цвинтарем, оскільки я проживаю поруч і маю змогу взятись за це.
о. Йозеф Панас, шеф душпастерський КОК № Х Перемишль»
Документ 2 від 1924 року являє собою лист душпастерського шефа Командування Округу Корпусу № Х у м. Перемишль о. Йозефа Панаса до Відділу військових поховань при Воєводстві у Львові. Із нього ми дізнаємось, що на території колишньої збройної фабрики, розташований воєнний цвинтар, на якому поховано близько 3500(?) солдатів різних армій та національностей, найбільше з них – українців. Командування табору військовополонених у Пикуличах не вело облік померлих. У 1921 році о.Панас переписав дані із табличок на хрестах і разом із планом цвинтаря передав їх Воєводському Урядові.
Документ 3. (Фото 8).
Переклад із польської мови.
«План військового цвинтаря в Пикуличах (за дорученням Староства від 14.ІІІ.1925 Д 18984\2017)
Масштаб 1:2500
Пояснення
Військовий цвинтар у Пикуличах розташований перед військовою стрільницею на місці, відомим як «Лабораторія». Цвинтар поділяється на дві частини. На першій частині (з боку дороги Перемишль – Добромиль) розташовані 83 поховання українських військових армії Денікіна. На цих похованнях відсутні хрести та написи, лише на одному із тих поховань стоїть кам’яний пам’ятник із російським написом. На другій частині (з боку стрільниці) є поховання українських воїнів (галицьких). У першому від лівого боку поховано 316 тіл, перенесених під час ексгумації із військових могил, це поховання є позначене дерев’яним хрестом із написом: «Жертви війни». Далі із правого боку розташовані 5 менших масових поховань – без жодних хрестів та написів. Ані загальна кількість похованих на тому солдатському цвинтарі, ані їх імена тут нікому не відомі.
Підпис Лістван ст. коменд. Відділку»
Документ 3 являє собою складену від руки, очевидно функціонером поліції, схему розташування військового цвинтаря у Пикуличах і датовану 1925 роком. Із пояснень під схемою ми дізнаємось, що цвинтар складався із двох частин. На першій було 83 поховання «українських військових армії Денікіна», на другій – поховані 316 «українських воїнів (галичан)», тобто стрільців УГА. Останні були перепоховані із інших місць. Кількість похованих та їх імена невідомі.
Документ 4. (Фото 9-10)
Переклад із польської мови.
«Штамп Державний архітектурно-будівельний уряд у Перемишлі S 233- Військовий цвинтар у Пикуличах Перемишль дня 22\VI-925
До Воєводського уряду Окружної Дирекції Громадських Робіт у Львові
На виконання доручення від 1\V-925 – L: III-898 GW, скерованого до Шляхового управління щодо вивчення на місці, доповідаю, що цвинтар колишньої військової лабораторії в Перемишлі розташований у полі 3 км за Перемишлем посеред куп …(нерозб.)
Цей цвинтар є місцем щорічних українських маніфестацій із походом, вулицями …і т.д.
На цвинтарі є два кам’яних надгробки,а також поставлений минулого року великий дерев’яний хрест, присвячений пам’яті померлих в роках 1920-21 більшовицьких солдатів з армії Денікіна. Жодне з поховань не має хреста – таких є понад 100.
Цей цвинтар не обгороджений – територія, яку серед…. займає цей цвинтар важко окреслити, а військова влада із Шефства душпастерства не може надати представникам MRP (Міністерства громадських робіт), яке 2 роки тому перебрало на себе цей цвинтар, жодного пояснення з приводу переказу усіх документів, які відносяться до нього. Про день, коли представники MRP перебрали на себе військові цвинтарі не були поінформовані ані Староство, ані місцевий уряд. У нашому повіті є кілька десятків таких цвинтарів, натомість місцевий уряд не має їх списку і дуже часто не може надати зацікавленим особам інформацію щодо військових цвинтарів.
Встановлення дерев’яних хрестів та загородження із дощок чи жердин є беззмістовним, зважаючи на положення цвинтаря – на узбіччі та околиці лісу – їх би швидко розікрали. Доцільніше було б його обгородити колючим дротом, натягненим між бетонними чи залізними стовпами.
Щодо відсутності планів, які є в Міністерстві Громадських Робіт, а також позиції Окружної Дирекції Громадських Робіт на необхідність виконання робіт, наразі у нас відсутні кошториси.
Керівник Державного архітектурно-будівельного уряду
Підпис нерозб.
Штамп
ЛЬВІВСЬКИЙ ВОЄВОДСЬКИЙ УРЯД
Окружна Дирекція Громадських Робіт
Отримано 24. VI. 1925
- L. III G.W. 839»
Документ 4 являє собою лист Державного архітектурно-будівельного уряду у Перемишлі до Львівського воєводського уряду, датований 1925 роком. Із нього ми дізнаємось, що цвинтар у Пикуличах орієнтовно в 1923 році був переданий із відання військових до Міністерства громадських робіт. Українська громада щороку проводить на цвинтарі вшанування загиблих. Цвинтар занедбаний і не обгороджений. На ньому встановлені великий дерев’яний хрест та два кам’яних надгробки.
Документ 5. (Фото 11).
Переклад із польської мови.
«Штамп ДУШПАСТЕРСЬКЕ КАТОЛИЦЬКЕ ШЕФСТВО ОКРУГУ КОРПУСУ НР.Х ПЕРЕМИШЛЬ
Перемишль дня 7\XII. 1928 р.
L dz: 3299\28. –
Облік загиблих військового цвинтаря в Пикуличах – справа списків
ДИРЕКЦІЯ ГРОМАДСЬКИХ РОБІТ ВОЄВОДСТВО ЛЬВІВСЬКЕ
ЛЬВІВ
На ваш лист L dz: G.W. 1552 від 29\XI. ц.р. доповідаю, що місц. Шефство має книгу померлих табору військовополонених в Пикуличах, у якій значаться померлі українські, більшовицькі, інтерновані військовослужбовці та солдати армії ДЕНІКІНА. Ця книга містить лише прізвища та імена померлих, дату та причину смерті.
Натомість, там відсутні дати народження та місця поховань. Тому на підставі цієї книги я не можу скласти список місць поховань. Що ж до списку померлих військовослужбовців можу повідомити таке, що з метою складання перепису із місц. книги померлих, вважаю за необхідне делегувати представника із тамт. Дирекції. Адже, книга містить ряд назв і тут. Шефство не має відповідного персоналу, щоб в межах своїх службових обов’язків можна було б виконати таку роботу. Щодо ж списку померлих вйськовослужбовців після перенесення табору військовослужбовців із Пикулич до Стшалкова то така інформація у мене відсутня.
Можливо, що книга померлих у Стшалкові зберігається в ПОЛЬОВІЙ ЄПИСКОПСЬКІЙ КУРІЇ у ВАРШАВІ, куди прошу вас звернутись.
Шеф Католицького Душпастерства ОК НР. Х
Підпис о. Ющик ст. кпл.
Заступник Шефа
о. Ющик Францішек
Ст. Капелан В.П.
Штамп ЛЬВІВСЬКИЙ ВОЄВОДСЬКИЙ УРЯД
Окружна Дирекція Громадських Робіт
Отримано 10. XII. 1928
- L. 1652\GW»
Документ 5 являє собою лист Душпастерського Католицького шефства округу корпусу № Х у Перемишлі до Львівського воєводського уряду, датований 1928 роком. Із нього ми дізнаємось, що Шефство має у своєму розпорядженні книгу померлих табору військовополонених в Пикуличах, у якій зафіксовані померлі українці.
Документ 6. (Фото 12-13).
Переклад із польської мови.
«L: GW-480
Предмет: Комасація військових цвинтарів у повіті Перемишль.
До Міністерства Громадських Робіт у ВАРШАВІ
У гміні Пикуличі перемиського повіту розташовано воєнний цвинтар, заснований вже після 1 листопада 1918, на якому поховані останки українських воїнів і військовополонених армії Денікіна. Цей цвинтар лежить на грунті, який є іпотечною власністю Державної Скарбниці. (від руки «Військове управління»).
Зважаючи на те, що поховані на цьому цвинтарі солдати є невідомими по іменах та прізвищах, а положення поховань із відомими іменами та прізвищами є невідомим через відсутність плану поховань, керуючись нормами рескриптів від 7 квітня 1928 L: 381\GW та 28 вересня 1928 L: 1318\GW місцевий Уряд має намір провести комасацію військових цвинтарів, розміщених біля Пикулич на вище згаданий цвинтар.
Із цією метою необхідно зробити такі кроки:
1)Скомасування усіх останків військовополонених з армії Денікіна із 120 одноосібних поховань до одного спільного поховання на тому ж цвинтарі.
2) Перенесення на звільнену таким чином частину військового цвинтаря останки солдатів, похованих на військових чи гмінних цвинтарях у гмінах: Пикуличі, Циків, Германовичі, Лючиці, Яксманичі.
Львів, дня 20 червня 1929.»
Документ 6 являє собою лист Львівського воєводського уряду до Міністерства громадських робіт у Варшаві, датований 1929 роком. Із нього ми дізнаємося, що на військовому цвинтарі у Пикуличах поховані «українські воїни та військовополонені армії Денікіна». Воєводський уряд стверджує, що поховані на ньому солдати є невідомими, а також, що у нього відсутній план поховань. Через це уряд планує провести комасацію поховань. А саме: перенесення 120 останків солдатів Денікіна із одноосібних поховань до одного спільного. На звільнену таким чином територію планується перенести останки із військових цвинтарів із гмін Пикуличі, Циків, Германовичі, Лючиці та Яксманичі.
Документ 7. (Фото 14).
Переклад із польської мови.
«МІНІСТЕРСТВО ГРОМАДСЬКИХ РОБІТ
ДЕПАРТАМЕНТ Будівельний
ВАША ДАТА –
НАША L. DZ. 1648\GW
У СПРАВІ комасації дрібних військових цвинтарів у Перемиському повіті
ТЕРМІН ДЛЯ ВІДПОВІДІ –
ДОДДАТКИ –
ДО ВОЄВОДСЬКОГО УРЯДУ Дир. Гром. Робіт у Львові
На ваш звіт від 7 липня ц.р. L.GW.-495 Міністерство Громадських Робіт дає згоду внесення пропозиції від Воєводського Уряду від 20 червня 1929 р. L.GW. 480 щодо комасації на військовий цвинтар, розміщений на державних грунтах в Пикуличах, дрібних військових цвинтарів та окремих груп військових поховань, розкиданих у гмінах Циків, Германовичі, Яксманичі і Лучиці Перемиського повіту згідно із поданим проектом, за умови, що українські поховання на цвинтарі у Пикуличах залишаться не порушеними.
Одночасно, Міністерство нагадує, що поховання повинні бути скомасовані у такий спосіб, що останки відомих по іменах солдатів різних армій, поховані у окремих могилах на новому місці повинні бути поховані також у окремих похованнях. Натомість, останки невідомих солдатів можуть бути поховані у групових могилах, окремо для кожної армії.
ДИРЕКТОР ДЕПАРТАМЕНТУ Підпис
Варшава, 16 серпня 1930 р.
Штамп ЛЬВІВСЬКИЙ ВОЄВОДСЬКИЙ УРЯД
Дирекція Громадських Робіт
Отримано 25. VIII. 1930
- L. GW – 742»
Документ 7 являє собою лист-відповідь Міністерства громадських робіт у Варшаві до Львівського воєводського уряду, датований 1930 роком. У цьому листі Міністерство надає дозвіл на перепоховання на військовий цвинтар у Пикуличах останків із військових цвинтарів із гмін Пикуличі, Циків, Германовичі, Лючиці та Яксманичі за умови «що українські поховання на цвинтарі у Пикуличах залишаться не порушеними».
Документ 8. (Фото 15-16).
Переклад із польської мови.
Схема «Військовий цвинтар у Пикуличах. 1:200». На схемі є такі позначки: «Масове поховання» (три місця), «Підмурівок», «Вільна площа», «Стежка». Великим прямокутником позначено курган із сходами. Маленькими прямокутничками позначено розташування окремих поховань із номерами від 1 до 145.
Документ 8 датується 1930-31 р.р.Із нього ми дізнаємося, що на військовому цвинтарі у Пикуличах на той період був центральний курган, три масові могили та 145 окремих поховань.
Документ 9. (Фото 17-18).
Переклад із польської мови.
Карта-схема військового цвинтаря у Пикуличах.
«Український військовий цвинтар». Текст на маргінесі: «насипаний пагорб, висотою близько 5 м. на гору ведуть бетонні сходи; на вершку низьке залізно-бетонне обгородження; пам»ятник: бетонний цоколь 1,0 х 1,0 х 1,50 м, на ньому із залізної конструкції хрест висотою 8 м без напису; цоколь має дату 1926».
«Підвищена обрамована могила; дубовий хрест 2,5 м з укр. написом «Жертвам війни 1918-1919».
Документ 10. (Фото 19).
Переклад із польської мови.
«Перемиське Повітове Староство
- L. AAT 9\7\36
Перемишль 15.ІІІ.1936
Обгородження військового цвинтаря у Пикуличах біля Перемишля
До Воєводського Уряду у Львові
Виконуючи доручення від 24 липня 1935 L.KB. 129\15 1935, а також нагадування від 10.11.1936 р. L. AAT 9\7\36 доповідаю, що на підставі затвердженого Староством плану обгородження, Товариство Охорони Воєнних Могил у 1935 році приступило до спорудження обгородження.
Наразі виконано роботи із спорудження бетонного цоколя із залізними стовпами, а також частково натягнено дротяну сітку. Цього року Товариство В.М. має завершити роботи із обгородження.
Зважаючи на те, що обгородження має бути під опікою Староства, необхідно після завершення робіт здійснити його передачу безпосередньо на місці від Т.В.М., та одночасно перевірити якість виконання робіт.
Повітовий староста Підпис
Ремішевскі
Штамп ЛЬВІВСЬКИЙ ВОЄВОДСЬКИЙ УРЯД
Отримано 17.БЕР. 1936
- L. A3-129\7»
Документ 8 являє собою лист Перемиського повітового староства до Львівського воєводського уряду, датований 1936 роком. Із нього ми дізнаємося, що українське Товариство Охорони Воєнних Могил проводить роботи із бетонного обгородження військового цвинтаря у Пикуличах і у 1936 році планує його завершити.
Документ 11.
Документ 11 являє собою збірку облікових листків на військовополонених української армії (УГА), які померли у таборі для військовополонених в Пикуличах і похованих у м. Перемишль на цвинтарі біля вул. Словацького (ділянка № 19), датовані 1918-20 р.р.
- Бабій Андрух (Babij Andruch), нар. 1893 р., гр.кат., Дуб’є пов. Броди, + 06.08.1919 від тифу, пох. № 104.
- Бабухівський Іван (Babuchiwski Jan), нар. 1893 р., гр.кат., Шибалін пов. Бережани, + 09.10.1919 від червінки, пох. № 55.
- Бачинський Микола (Baczynski Nykola), нар. 1894 р., гр.кат., Тустановичі пов. Дрогобич, + 27.10.1919 від червінки, пох. № 276.
- Боднарук Юрко (Bodnaruk Jurko), нар. 1884 р., гр.кат., Яблониця? пов. Надвірна, + 01.08.1919 від тифу, пох. № 109.
- Бернек? Данило (Bernek? Danylo), нар. 1899 р., гр.кат., Лисятичі пов. Стрий, + 25.08.1919 від тифу, пох. № 186.
- Безмер Дмитро (Bezmer Dmytro), + 06.09.1919, поховання № 220.
- Боривчук Максим (Borywczuk Maksym), нар. 1897 р., гр.кат., Конюшки пов. Рогатин, + 24.08.1919 від тифу, пох. № 145.
- Десятеро (10) невідомих, пох. №№ 146-156.
- Бурко Петро (Burko Piotr), нар. 1900 р., гр.кат., Боратин пов. Сокаль, + 26.08.1919, пох. № 183.
- Двоє (2) невідомих, пох. №№ 184-185.
- Бойчук Василь (Bojczuk Wasyl), нар. 1897 р., гр.кат., Романівка пов. Теребовля, + 28.08.1919 від тифу, пох. № 196.
- Бобчук Михайло (Bobczuk Michal), нар. 1888 р., гр.кат., Полюхів Великий пов. Перемишляни, + 03.09.1919 від тифу, пох. № 196.
- Бодзай Михайло (Bodzaj Michal), пох. № 16.
- Боберський Микола (Boberski Mikolaj), нар. 1895 р., гр.кат., Лімна пов. Турка, + 17.10.1919 від тифу, пох. № 250.
- Бурський Євген (Burski Eugeniusz), пох. № 111.
- Харовський Софрон (Charowski Sofron), нар. 1869 р., гр.кат., Фірлеївка (Андріївка) пов. Золочів, + 24.07.1919 від тифу, пох. № 118.
- Харкавий Микола (Charkawy Mikolaj), нар. 1891 р., гр.кат., Кам»янка пов. Скалат, + 21.09.1919 від тифу, пох. № 242.
- Хорлошко Дем’ян (Chorloszko Damian), нар. 1883 р., гр.кат., Близьке пов. Сокаль, + 27.09.1919 від тифу, пох. № 225.
- Чорний Дмитро (Czornyj Dmytro), нар. 1891 р., гр.кат., Делятин пов. Надвірна, + 12.10.1919, пох. № 264.
- Череватий Дмитро (Czerewatyj Dmytro), нар. 1897 р., гр.кат., Лучинці пов. Рогатин, + 31.08.1919 від тифу, пох. № 210.
- Чецюк? Іван (Czeciuk Iwan), + 06.09.1919, пох. № 222.
- Черник Гринько (Czernik Hrynko), нар. 1888 р., гр.кат., Забойки пов. Тернопіль, + 28.08.1919 від тифу, пох. № 194.
- Один (1) невідомий, пох. № 195.
- Дацько Осип (Dacko Osyp), нар. 1892 р., гр.кат., Мислова пов. Скалат, + 28.08.1919, пох. № 198.
- Волошин Олекса (Woloszyn Aleksa), пох. № 199.
26-36. Десять (10) невідомих, пох. №№ 200-209.
- Дасів Степан (Dasiw Stefan), нар. 1899 р., гр.кат., Грабовець пов. Сколе, + 08.10.1919 від тифу, пох. № 257.
- Данилюк Дмитро(Danyluk Dmytro), нар. 1896 р., гр.кат., Тустановичі пов. Дрогобич, + 20.09.1919 від тифу, пох. № 244.
- Дідух Микола (Diduch Mikolaj), Більча Золота пов. Борщів, + 20.10.1919, пох. № 287.
- Дмитрів Іван (Dmytrow Jan), нар. 1894 р., гр.кат., Підмихайлівці пов. Рогатин, + 21.10.1919 від червінки, пох. № 288.
- Дворняк Тимко (Dworniak Tymko), нар. 1858 р., гр.кат., Нараїв пов. Бережани, + 25.10.1919 від тифу, пох. № 279.
- Гавник Іван (Gawnyk Iwan), нар. 1900 р., гр.кат., Іванів пов. Самбір, + 18.09.1919 від бешихи, пох. № 247.
- Глухий Василь (Gluchyj Wasyl), нар. 1861 р., гр.кат., П»ятниця пов. Добромиль, + 23.10.1919, пох. № 283.
- Голінський Василь (Golinski Wasyl), нар. 1894 р., гр.кат., Підгайчики пов. Рудки, + 25.09.1919 від тифу, пох. № 229.
- Гринь Петро (Gryn Piotr), нар. 1899 р., гр.кат., Дрогомишль пов. Яворів, + 25.10.1919 від тифу, пох. № 277.
- Главанич Лука (Hlawanic Lukasz), нар. 1877 р., гр.кат., Угмайор? Угорщина, + 14.10.1919 від бешихи, пох. № 272.
- Голод Стах (Holod Stach), нар. 1885 р., гр.кат., Супранівка пов. Скалат, + 09.10.1919, пох. № 259.
- Гончар Гнат (Honczar Hnat), нар. 1879 р., гр.кат., Тисів пов. Долина, + 10.10.1919 від тифу, пох. № 262.
- Госонов Тимофій (Hosonow Timofij), + 30.10.1919, пох. № 310.
- Горинь Василь (Horyn Wasyl), нар. 1888 р., гр.кат., Кнісело пов. Бібрка, + 05.09.1919 від тифу, пох. № 219.
- Гуцул Василь (Hucul Wasyl), нар. 1893 р Сновидів пов. Бучач, + 26.08.1919 від тифу, пох. № 188.
- Один (1) невідомий, пох. 189.
- Гульцьо Михайло (Hulcio Michal) пох. 64.
- Гницький Іван (Hnicki Jan), + 08.10.1919, пох. № 248.
- Іваницький Гринь (Iwanicki Hryn), нар. 1893 р., гр.кат., Нараїв пов. Бережани, + 24.09.1919 від дизинтерії, пох. № 232.
- Коваль Іван (Kowal Iwan), пох. № 110.
- Карпинець Михайло (Karpiniec Michal), нар. 1888 р., гр.кат., Черхава пов. Самбір, + 25.07.1919 від тифу, пох. № 120.
- Качмар Федько (Kaczmar Fedko), нар. 1887 р., гр.кат., Куровичі пов. Перемишляни, + 21.08.1919 від тифу, пох. № 159.
59-60. Двоє (2) невідомих. Пох. №№ 160-161.
- Камінський Володимир (Kaminski Wlodzimierz), нар. 1891 р., гр.кат., Томашівці пов. Калуш, + 25.09.1919 від тифу, пох. № 159.
- Казан Петро (Kazan Piotr), + 20.09.1919 .
- Кріль Гнат (Kril Hnat), нар. 1890 р., гр.кат., Городок пов. Лісько, + 14.10.1919 від дизинтерії.
- Іващишин Климко (Iwaczyszyn Klymko), нар. 1901 р., гр.кат., Руданці пов. Львів, + 03.11.1919 від дизинтерії, пох. № 318.
- Козицький Михайло (Kozycki Michal), нар. 1900 р., гр.кат., Золотий Потік пов. Бучач, + 27.08.1919 від дизинтерії, пох. № 190.
- Копол Мартин (Kopol Martin), нар. 1902 р., гр.кат., Чехи (Лугове) пов. Броди, + 05.09.1919 від тифу.
- Кочкуда Антін (Koczkuda Antin), нар. 1896 р., гр.кат.,Поморяни пов. Зборів, + 21.09.1919 від дизинтерії.
- Ковальський Михайло (Kowalski Michal), нар. 1874 р., гр.кат., Болозва Долішня (Нижнє) пов. Рудки, + 10.10.1919 від бешихи.
- Корачик Ілько (Koraczyk Ilko), ), нар. 1892 р., гр.кат., Білоголови пов. Зборів, + 19.10.1919 від тифу, пох № 296.
- Кругляк Микола (Kruhlak Mykola), нар. 1889 р., гр.кат., ??? пов. Бережани, + 17.09.1919 від тифу, пох № 246.
- Кузмич ??(Kuzmicz ??), + 03.11.1919, пох № 319.
- Кучера Адам (Kuczera Adam), нар. 1900, гр. кат, Сугрів пов. Бібрка, +28.09.1919 від тифу, пох. № 297.
- Кузик Василь (Kuzyk Wasyl), нар. 1885, гр. кат, Лішня пов. Дрогобич, +30.08.1919 від тифу, пох. № 211.
- Крус Василь (Krus Wasyl), +06.09.1919, пох. № 224.
- Кузян Іван (Kuzian Iwan), нар. 1900, гр. кат, Губичі пов. Добромиль, +14.10.1919 від бешихи, пох. № 270.
- Лівенець Теодор (Liwenec Teodor), нар. 1897, гр. кат, Гнильче пов. Підгайці, +30.07.1919 від тифу, пох. № 114.
- Левицький Онуфрій (Lewicki Onufry), нар. 1900, гр. кат, Бишів пов. Підгайці, +11.10.1919 від тифу, пох. № 266.
- Лібер Михайло (Liber Michal), нар. 1897, гр. кат, Добромірка пов. Збараж, +07.08.1919 від тифу, пох. № 102.
- Марусяк Юрко (Marusiak Jurko), нар. 1894, гр. кат, Яблунів пов. Печеніжин, +18.09.1919 від тифу, пох. № 245.
- Могила Гнат (Mochyla Hnat), нар. 1884, гр. кат, Верхня Липиця пов. Рогатин, +22.09.1919 від тифу, пох. № 236.
- Маційків Іван (Maciejkow Iwan), +28.07.1919, пох. № 119.
- Михавчик Михайло (Michawczyk Michal), нар. 1901, гр. кат, Струбовиська пов. Лісько, +08.10.1919 від бешихи, пох. № 249.
- Михайлюк Степан (Mychajluk Stefan), нар. 1896, гр. кат, Конюшки пов. Рогатин, +05.09.1919 від тифу, пох. № 221.
- Михайлишин Петро (Myhajlyszyn Petro), нар. 1896, гр. кат, Поповичі пов. Перемишль, +07.08.1919 від тифу, пох. № 103.
- Нестор Микола (Nestor Mikolaj), нар. 1895, гр. кат, Розлуч пов. Турка, +23.07.1919 від пневмонії, пох. № 121.
- Негрич Михайло (Nehrycz Michal), нар. 1900, гр. кат, Вижній Березів пов. Печеніжин, +21.10.1919 від тифу, пох. № 292.
- Нижник Петро (Nyznyk Petro), нар. 1898, гр. кат, Добрівляни пов. Дрогобич, +15.08.1919 від тифу, пох. № 124.
88-106. Вісімнадцять (18) невідомих, пох. № 125-142.
- Опацький Сенько (Opacki Senko), нар. 1893, гр. кат, Дубівці пов. Станіславів, +03.09.1919 від тифу, пох. № 212.
- Савицький Дмитро (Sawicki Dmytro), 2 курінь 4 сотня, нар. 1893, гр. кат, Ласківці пов. Теребовля, +25.02.1919 від тифу, пох. № 117.
- Павець Василь (Pawec Wasyl), нар. 1898, гр. кат, Довжки пов. Дрогобич, +01.11.1919 від туберкульозу, пох. № 312.
- Пришляк Йосип (Pryszlak Jozef), нар. 1897, гр. кат, Рай пов. Бережани, +13.10.1919 від тифу, пох. № 268.
- Путько Константин (Putko Konstantin), нар. 1895, гр. кат, Вірелево пов. Новогород, губ. Мінськ +01.11.1919 від дизинтерії, пох. № 314.
- Рекан Антон (Rekan Antoni), нар. 1898, Довгомостиська пов. Мостиська, +27.08.1919 від тифу, пох. № 191.
113-114. Двоє (2) невідомих, пох. №№ 192-193.
- Рутар Гринько (Rutar Hrynko), нар. 1875, гр. кат., Лапчин пов. Бережани, +14.10.1919 від тифу, пох. № 269.
- Рибачук Василь (Rybaczuk Wasyl), нар. 1873, гр. кат., Буцнів пов. Тернопіль, +21.10.1919 від тифу, пох. № 291.
- Саранчук Гарасим (Haranczuk Harasym), нар. 1878, гр. кат., Тумир пов. Станіславів, +26.07.1919 від тифу, пох. № 116.
- Севчин Василь (Sewczyn Wasyl), пох. № 218.
- Сеньок Теодор (Seniok Teodor), нар. 1889, гр. кат., Бродки пов. Львів, +22.09.1919 від тифу, пох. № 234.
- Сагайдак Гринько (Sahajdak Hrynko), нар. 1900, гр. кат., Мишковичі пов. Тернопіль, +03.09.1919 від тифу, пох. № 215.
- Савчук Іван (Sawczuk Jan), нар. 1888, гр. кат., Янів пов. Городок, +08.10.1919 від тифу, пох. № 258.
- Cапар Юрко (Sapar Jurko), нар. 1885, гр. кат., Лани пов. Станіславів, +23.10.1919 від ендокардиту, пох. № 285.
- Семчишин Антон (Semczyszyn Antoni), нар. 1899, гр. кат., Мистичі пов. Мостиська, +19.10.1919 від бешихи, пох. № 294.
- Шмидрик Олекса (Szmydryk Oleksa), нар. 1894, гр. кат., Загір’я пов. Рогатин, +24.09.1919 від бешихи, пох. № 231.
- Сідляр Михайло (Sidlar Michal), нар. 1900, гр. кат., Вишнівчик пов. Перемишляни, +02.11.1919 від дезинтерії, пох. № 315.
- Шимутний Сергій (Szymutny Sergiej), пох. № 316.
- Шульхан Ігнатій (Szulchan Ignazy), нар. 1892, гр. кат., Стронятин пов. Львів, +21.06.1919 від тифу.
- Щеснюк Дмитро (Szczesniuk Dmytro), нар. 1898, гр. кат., Сосниця пов. Ярослав, +31.07.1919.
- Шитерляк Антон (Szyterlak Antoni), нар. 1867, рим. кат., Крукеничі пов. Мостиська, +08.10.1919 від тифу.
- Сватко Михайло (Swatko Michal), нар. 1900, гр. кат., Козова пов. Бережани, +22.09.1919 від тифу.
- Сметанка Василь (Smietanka Wasyl), нар. 1889, гр. кат., Труханів пов. Сколе, +25.10.1919 від бешихи, пох. № 280.
- Стодунський Андрій (Stodunski Andrej), нар. 1893, гр. кат., Рудавка пов. Добромиль, +22.10.1919 від бешихи, пох. № 289.
- Стеблинський Гаврило (Steblinski Hawrylo), нар. 1896, гр. кат., Воля Холоївська пов. Радехів, +02.08.1919 від туберкульозу.
- Стубан Юрко (Stuban Jurko), ), нар. 1892, гр. кат., Лімна пов. Турка, +26.08.1919 від тифу, пох. № 187.
- Тацік Гринько (Tacik Hrynko), пох. № 115.
- Таращин Павло (Taraszczyn Pawel), +27.09.1919, пох. № 226.
- Топуля Н. (Topula N.), пох. № 61.
138-139. Двоє (2) невідомих, пох. №№ 62-63.
- Тхожевський Василь (Tchorzewski Wasyl), нар. 1868, гр. кат., Устечко пов. Заліщики, +30.10.1919 від паротиту, пох. № 300.
- Титван Микола (Tytwan Mikolaj), +27.10.1919, пох. № 275.
- Тиндик Степан (Tyndyk Stefan), нар. 1876, гр. кат., Княжий Міст пов. Мостиська, +02.09.1919 від тифу, пох. № 213.
- Тимчук Василь (Tymczuk Wasyl), нар. 1896, гр. кат., Воля Холоївська пов. Радехів, +01.08.1919 від тифу, пох. № 107.
- Валівка Михайло (Waliwka Michal), нар. 1899, гр. кат.,Вороців пов.Городок, +08.10.1919.
- Василько Микола (Wasylko Mikolaj), стрілець, гр. кат., +02.02.1919 від пострілу в грудну клітку, пох. № 58.
- Один (1) невідомий, пох. № 59.
- Венгрин Михайло (Wegryn Michal), нар. 1902, гр. кат., Воля Садківська пов. Мостиська, +11.10.1919 від бешихи, пох. № 265.
- Лесин Григорій (Lesin Grzegorz), нар. 1895, гр. кат., Мости пов. Рудки, +08.10.1919 від бешихи, пох. № 251.
- Лейко Федько (Lejko Fedko), нар. 1901, гр. кат., Смолин пов. Рава Руська, +01.08.1919, пох. № 108.
- Зуб Іван (Zub Jan), нар. 1899, гр. кат., Кожичі пов. Львів, +20.09.1919 від тифу, пох. № 239.
ВИСНОВКИ
Таким чином, внаслідок архівних досліджень, проведених працівниками КП ЛОР «Доля» отримано такі результати:
Архівними джерелами підтверджується, що військовий цвинтар у Пикуличах був закладений на території колишньої австро-угорської «Артилерійської лабораторії» (збройної фабрики) До 1923 р. він перебував у підпорядкуванні польського 5 полку підгалянських стрільців. Цвинтар складався із двох частин. На першій було 83 поховання солдатів російської армії Денікіна, на другій були поховані 316 українських воїнів, тобто стрільців УГА. Останні були перепоховані із інших місць. Кількість похованих та їх імена невідомі.
У 1923 році військовий цвинтар у Пикуличах був переданий із відання військових до Міністерства громадських робіт. Українська громада щороку проводить на цвинтарі вшанування загиблих. Цвинтар занедбаний і не обгороджений. На ньому встановлені великий дерев’яний хрест та два кам’яних надгробки.
У 1930 р. польський уряд провів комасацію цвинтарів Першої світової війни у Перемиському повіті. У її рамках 120 останків солдатів армії Денікіна із одноосібних поховань цвинтаря у Пикуличах були перенесені до одного спільного. На звільнену таким чином територію були перенесені останки загиблих австро-угорських воїнів із військових цвинтарів гмін Пикуличі, Циків, Германовичі, Лючиці та Яксманичі. Українські поховання на цвинтарі у Пикуличах залишились не порушеними.
На той час на військовому цвинтарі у Пикуличах був центральний курган висотою до 5 м із сходами та 8-ми метровим хрестом, три масові могили, у яких покоїлися останки воїнів УГА та 145 окремих поховань із останками воїнів часів Першої світової війни. Воїни УГА, які згідно виявлених облікових карток початково були поховані на цвинтарі у Перемишлі, із певною долею ймовірності могли згодом бути перепоховані на військовий цвинтар у Пикуличах.
Напишіть відгук